Mała łazienka –oświetlenie

27-09-2021

Mała łazienka –oświetlenie

 

Niezaprzeczalne jest że łazienka i kuchnia to dwa najważniejsze pomieszczenia w każdym domu.

W dzisiejszym wpisie poruszymy tym razem temat „małej łazienki”.

Nie ma reguły co do godzin jakie w niej spędzamy, zwykle jest to i rano i wieczorem.

W związku z tym oświetlenie odgrywa w tym pomieszczeniu bardzo ważną rolę, musi tam być jasno zarówno przy świetle dziennym jak i wieczorem.

Warto pamiętać, że zabiegi zarówno pielęgnacyjne jak i higieniczne wymagają dobrego oświetlenia.

Oświetlenie w łazience może pełnić również funkcję dekoracyjną, dzięki czemu stworzy niepowtarzalny klimat, przy czym trzeba pamiętać o ograniczonym miejscu ze względu na niewielkie wymiary łazienki. Efekt światłocienia nie będzie pożądany w tym przypadku, wszystkie miejsca i zakamarki powinny być odpowiednio doświetlone dzięki czemu wizualnie powiększymy wnętrze.

 

oświetlenie na środku wnętrza

W zależności od aranżacji wnętrza, często zdarza się (w szczególności w starym budownictwie) ,że jednym z najważniejszych punktów świetlnych jest ten centralny na środku pomieszczenia. Pozwoli on na korzystanie z łazienki o każdej porze. Jeżeli chodzi o typ oświetlenia to z pewnością do niskiego wnętrza nie sprawdzi się żyrandol czy mocno zwisająca lampa. Oczywiście ich widok zachwyci niejednego gościa w domu ale może zbyt mocno przytłoczyć wnętrze a niekiedy nawet utrudnić korzystanie z tego pomieszczenia.

W przypadku niskich wnętrz dobrze sprawdzą się zarówno lampy sufitowe  natynkowe, plafony oraz jeżeli mamy na suficie karton-gips to oprawy wpuszczane. Oprawy natynkowe rozmieszczone symetrycznie w pomieszczeniach pozwolą równomiernie oświetlić wnętrze. Na rynku pojawia się coraz więcej „tubek„ z podwyższoną klasą szczelności, w  ostatnich latach stopniowo zyskują coraz większą popularność. Idealnie sprawdzają się u osób ceniących sobie minimalizm. Jeżeli przewód zasilania jest tylko w jednym centralnym punkcie to warto zastanowić się nad dużym plafonem.

Jeżeli mamy sufit wykonany z karton-gipsu a miejsce jest ograniczone to warto zainwestować w oprawy wpuszczane które, zlicują się sufitem oraz maksymalnie rozproszą światło.

Poniżej kilka przykładowych aranżacji od producenta Azzardo w łazienkach, z zastosowaniem różnego rodzaju oświetlenia.

LINZ IP44

https://studioled.pl/lampa-sufitowa-techniczna-podtynkowa-linz-azzardo-akrylowa-oprawa-w-nowoczesnym-stylu-ip44.html

 

https://studioled.pl/kinkiet-lazienkowy-epsilon-60-3000k-az3347-nad-lustro-czarny-ip44.html

GAIA 2 azzardo

https://studioled.pl/kinkiet-gaia-2-azzardo-lw1802-wykonany-jest-z-metalu-i-szkla.html